Izrael je ugrozio strateški položaj SAD-a na Bliskom istoku bogatom resursima. Washington je imao i ima, to više nije tajna, bliske veze s Hamasom, pa se postavlja pitanje stoji li SAD iza njihovog napada?
Evo zašto?!
Izrael godinama onemogućuje SAD-u da poboljša odnose s arapskim svijetom i Iranom koji je posljednjih godina postao ključni čimbenik američke politike!
Washington želi spriječiti kineski prodor na Bliski istok juanom umjesto petrodolarom. Ameriku smeta i uspjeh Pekinga u pomirenju Irana i Saudijske Arabije, ali nastojanje da pomiri Izrael sa Saudijskom Arabijom. Tu je i problem pozicioniranja Rusije i Irana u Siriji, Iraku i na cijelom Bliskom istoku.
Osim toga, djelovanje Izraelaca prema palestinskim susjedima (i općenito prema Arapima) počelo je sprječavati Washington da zadrži blizu sebe resursima bogat i geostrateški važan Bliski istok.
Problem je u tome što Sjedinjene Države koštaju četiri milijarde dolara godišnje da osiguraju sigurnost Izraela. A, za sve to, američki predsjednik Joe Biden mora zažmiriti na iranski nuklearni program, kako bi kupovao naftu od Teherana, a ne od Rusije.
Washington je bijesan i zbog ponašanja Saudijaca jer zajedno s Moskvom u OPEC-u manipuliraju strateškim tržištem crnog zlata.
Inače, SAD je odustao od svrgavanja venezuelanskog predsjednika Nicolasa Madura i ukinuo mu sankcije kako bi ponovno kupovao venezuelansku naftu.
Ako sve ove činjenice uzmemo u obzir, postaje jasno zašto je napad Hamasa na najbolje čuvanu granicu na svijetu, od strane najboljih obavještajnih agencija na svijetu, iznenadio Izrael.
Čudna nemogućnost kontrole ključnih Hamasovih komunikacijskih kanala, uvjerenje da Hamas neće napasti, može se objasniti samo jednim, ti kanali su širili dezinformacije, a cijela operacija je planirana kroz tajni komunikacijski kanal. Možda preko Katara.
Međutim, ovo nije kraj Sjedinjenih Država. Plan je ukloniti nepoželjnog Netanyahua. SAD će zaustaviti operaciju izraelske vojske u Gazi, u igru će uvesti Europu koja će preuzeti posljedice rata – izbjeglice, terorističke napade i drugo.
Amerikanci će, dakle, biti mirotvorci koji će prisiliti Izrael da se vrati na granice koje su odobrile UN. Vjerojatno će dopustiti Palestini da uspostavi vlastitu državu (Biden taj cilj naziva dugoročnim).
Ali vratimo se Kataru i zašto je on ključan u ovoj geopolitičkoj igri!
Washington poziva Katar da zatvori ured Hamasa u Dohi i preispita svoje veze s tom “terorističkom skupinom”. Katarski dužnosnici rekli su da Doha ne sponzorira niti financira Hamas.
Također su objasnili da su pristali ugostiti politički ured organizacije nakon što je SAD zatražio otvaranje komunikacijskih kanala s Hamasom. Dogodilo se to prije više od deset godina
Katar napominje da je Washington prvi put od Dohe zatražio otvaranje “neizravnih kanala” 2006. godine, nakon što je Hamas pobijedio na izborima u Gazi.
Ruski izvori pokazuju da je Izrael u početku ovaj palestinski pokret gledao kao konkurenta Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji (Fatah) Jasera Arafata, pa čak i da ga je čak financirao Tel Aviv.
Francuska, Italija i Nizozemska imaju dogovor s Katarom
Zanimljivo je da su Francuska, Italija i Nizozemska nakon napada Hamasa na izraelska naselja 7. listopada potpisale dugoročne ugovore s Katarom o opskrbi ukapljenim prirodnim plinom.
To sugerira da za njih optužbe protiv Katara kao suučesnika u terorizmu isprva nisu ni razmatrane.
(Informer)
(306)