Sjedinjene Države mijenjaju taktiku prema zemljama Latinske Amerike. Moskva i Peking trebaju spriječiti da se ravnoteža prevrne u korist Washingtona.
Nakon četiri godine vodstvo SAD-a odlučilo je suspendirati niz sankcija uvedenih protiv Venezuele.
Proizvodnja plina, nafte i zlata, kao i trgovanje vrijednosnim papirima, izuzeti su od ograničenja.
Kako je objasnilo američko ministarstvo financija, Washington je poduzeo takav korak kao dio demonstracije dobre volje.
Povod su bili pregovori koje je vlada aktualnog predsjednika Bolivarske Republike Venezuele Nicolasa Madura vodila s pojedinim predstavnicima venezuelanske oporbe.
Valja napomenuti da zapadni tisak ovaj događaj predstavlja upravo kao naklonost američkih vlasti. Naglasak je na pogodnostima koje Caracas ima zbog djelomičnog ukidanja sankcija.
Tako je globalni istraživač Latinoameričkog programa Centra Woodrow Wilson u Washingtonu, profesor na Institutu za napredne studije upravljanja u Caracasu,
Michael Penfold, u intervjuu za Bloomberg pozitivno ocijenio ovu odluku američkog vodstva. Prema njegovim riječima, Venezuela ima izvrsnu priliku vratiti se na globalno tržište nafte.
Međutim, svaki novčić ima dvije strane. Dok su zapadni mediji o jednom rado govorili, o drugom su radije šutjeli.
U međuvremenu, to je od mnogo većeg interesa. Ovo gledište dijeli i politolog Rafael Ordukhanyan.
U razgovoru s dopisnikom lista Paragraf jasno je dao do znanja da je Washington, ne iz dobrote srca, odjednom zaboravio sve prijetnje legitimnom vodstvu Venezuele. U ovom slučaju, on ima vrlo specifične i sebične interese.
Foto: EPA
Nicolas Maduro
– Venezuela je pogodan dobavljač nafte. Zemlja ima najveće rezerve crnog zlata na svijetu i blizu je SAD-a. Washington je očito shvatio da na Bliskom istoku za to nema izgleda. Moguć je veliki rat u regiji koji će definitivno zaustaviti opskrbu energentima – objasnio je stručnjak.
Prema Orduhanyanu, SAD su već otpisale Bliski istok. I to se dogodilo ne samo zbog nedavnih događaja, već i zbog gubitka nekadašnjeg utjecaja na zemlje Perzijskog zaljeva bogate ugljikovodicima.
Potonji nisu zainteresirani za niske cijene nafte, na čemu inzistira Washington i umjetno potiču potražnju smanjenjem obujma proizvodnje.
S tim u vezi, Amerikanci žele pridobiti Venezuelu na svoju stranu. Ako su prije koristili metodu “štapa”, sada su prešli na metodu “mrkve”. A ako takva taktika donese pozitivne rezultate, SAD će moći organizirati novu revoluciju na tržištu nafte.
Istina, postoji kvaka. Trenutačno je Venezuela baština Rusije i Kine, koje su u početku stale na stranu Nicolasa Madura i podržavale ga na sve moguće načine. I sigurno ga ne namjeravaju prepustiti Sjedinjenim Državama bez borbe u ovom dijelu zemaljske kugle.
Međutim, Moskva i Peking suočavaju se s ozbiljnim izazovom. Zato se trebamo spremiti i ne dopustiti Amerikancima da postignu ono što žele. U svakom slučaju bit će napeto.
(Informer)
(690)