U bombardiranju je uništeno devet od deset kuća; kao i većina škola, bolnica, džamija, groblja i dućana. Obnova infrastrukture bi mogla trajati više od deset godina…
Piše: Tea Trubić
Kada su militanti Hamasa, 7. listopada 2023., orkestrirali najbrutalniji napad na Izrael u povijesti te zemlje, pritom ubivši 1200 i otevši više od 250 Izraelaca, malo tko je mogao predvidjeti razaranja kojima ćemo svjedočiti u obračunu koji se oduljio na 15 krvavih mjeseci.
Statistika je brutalna.
Procjenjuje se da je u izraelskim zračnim napadima ubijeno preko 46.000 Palestinaca, većinom civila, od čega više od 13,000 djece. Do sad je identificirano najmanje 40.000.
Međutim, nevladine udruge, na čije se procjene pozvao britanski The Guardian, tvrde da se još najmanje 10.000 žrtava nalazi ispod ruševina bombardiranih zgrada, zbog čega brojku od 70.000 ubijenih smatraju realnijom procjenom stvarnog stanja stvari na terenu.
Gaza
Prema predratnoj statistici i šturom popisu stanovništva (koji je, budimo realni, na datom području i jedino moguć), ubijeno je 2 posto stanovništva; svaki pedeseti stanovnik Gaze.
Najmlađa žrtva imala je nekoliko sati, a najstarija 101 godinu.
U bombardiranju je uništeno devet od deset kuća; kao i većina škola, bolnica, džamija, groblja i dućana. Prema preliminarnim procjenama, na području Pojasa trenutno se nalazi više od 40 milijuna tona šute.
Stručnjaci za razminiranje upozoravaju da će se tek tijekom sanacije štete otkriti bombe koje još uvijek nisu detonirane, zbog čega bi se cijeli proces mogao dodatno oduljiti, a broj ljudskih postratnih žrtava narasti. Oni pesimističniji procjenjuju da bi sanacija mogla potrajati i više od deset godina.
U 15 mjeseci rata, više od 660,000 palestinske djece nije imalo pristupa formalnom obrazovanju. UN procjenjuje da je rat školstvo u Gazi unazadio najmanje pet godina, zbog čega upozoravaju na realnost izgubljene generacije nepovratno traumatizirane mladeži, što smatraju plodnim tlom za daljnju radikalizaciju.
Na cijelom području Pojasa, samo 18 škola ima dovoljno sigurne uvjete da načelno prihvati djecu.
Od 36 bolnica, samo ih je 17 djelomično operativno.
Više od 110.000 Palestinaca tijekom 15 mjeseci rata bilo je teško ranjeno, od čega će četvrtina ostatak života nositi posljedice.
Žitelji Gaze su od početka rata bili sustavno izgladnjivani te im je kronično nedostajala medicinska skrb i higijenske potrepštine, zbog čega dugoročne posljedice ovoga sukoba još uvijek nije moguće sa sigurnošću predvidjeti.
Čak 96 posto djece mlađe od dvije godine nema pristup dovoljnoj količini hrane za pravilan razvoj.
Snage IDF-a uništile su najmanje 31 od ukupno 54 rezervoara vode, zbog čega je rubno nemoguće doći do pitke vode.
Više od 1,9 milijuna Gažana trenutno je raseljeno, što je čak 90 posto ukupne populacije Pojasa. Stotine tisuća trenutno ih živi u šatorskim naseljima ili prenapučenim prihvatnim centrima u kojima nema sanitarnih uvjeta za zbrinjavanje tolikog broja ljudi.
(Jutarnji list)
(32)