Sve više sumnji da je Nešić otvorio bolovanje prije hapšenja: Iz Ministarstva sigurnosti BiH za Raport potvrđeno da su dobili „validne doznake“

Iz Ministarstva sigurnosti BiH za Raport su naveli da „privremenu spriječenost za rad utvrđuje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi“ što implicira da je Nešić bio kod ljekara u RS-u, a to je mogao samo prije hapšenja.

 

 

 

U Bosni i Hercegovini je neophodno izmijeniti zakone u koje bi bila uvrštena i odredba koja će jasno precizirati kako regulisati radno-pravni status nekog funkcionera ukoliko je on uhapšen, odnosno ako mu je određen pritvor zbog sumnje u teška krivična djela.

 

 

Posljednji među brojnim primjerima koji ukazuju na takvu potrebu je slučaj uhapšenog ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.

 

 

Faksimil dijela Zakona o radu u institucijama BiH: Širok dijapazon prava uposlenika, ali postoji i mogućnost propitivanja razloga odsustva s posla.

 

 

Šta smo sve pitali Ministarstvo

 

 

Nešić naime, kako je Raport ranije prvi objavio, nedolazak na posao pravda bolovanjem, iako je općepoznato da je on spriječen dolaziti na posao prvenstveno zbog toga što je u pritvoru u Državnom zatvoru BiH koji mu je zbog sumnji u tešku korupciju 29. decembra prošle godine odredio Sud BiH.

 

 

Raport je zamjeniku ministra sigurnosti BiH Ivici Bošnjaku uputio upit o tome kako jedan ministar može pravdati odsustvo s posla bolovanjem, a cjelokupna javnost zna da je on u pritvoru.

 

 

Bošnjaka smo pitali vjeruje li on da ministar Nešić ne dolazi na posao zbog toga što je na bolovanju ili zbog toga što je u pritvoru, te da li je on kao osoba koja trenutno rukovodi Ministarstvom sigurnosti BiH izrazio sumnju u razlog Nešićevog odsustva s posla, a što je mogućnost koju propisuje i Zakon o radu u institucijama BiH.

 

 

Iz Ministarstva sigurnosti BiH za Raport su na više naših pitanja odgovorili samo sljedeće:

 

 

„Privremenu spriječenost za rad utvrđuje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi. O utvrđenoj ocjeni, izabrani doktor medicine obavještava osiguranika, pravnu, odnosno fizičku osobu kod kojeg je osiguranik zaposlen. Ministarstvu sigurnosti BiH je dostavljena validna dokumentacija/doznaka od nadležne zdravstvene ustanove.“- navodi se u odgovoru Ministarstva sigurnosti za Raport.

 

 

Međutim, ovaj odgovor implicira da je Nešić bolovanje otvorio kod svog porodičnog ljekara, a poznato je da je Nešić prijavljen na adresi u Istočnom Sarajevu, što znači da je njegov ljekar u entitetu RS. I ovaj odgovor budi sumnju da je Nešić bolovanje otvorio prije nego što je uhapšen.

 

 

Jer, poznato je da je Nešiću pozlilo 29. decembra prošle godine, na dan kada mu je održano ročište za određivanje pritvora u Sudu BiH kada je liječničku pomoć zatražio na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, gdje je bio kratko i zadržan.

 

 

Ako je Nešić dokumentaciju o zdravstvenom stanju dostavio s datumom 29.12.2024.godine, pitanje je kako je pravdao odsustvo s posla od 26. decembra kada je uhapšen, do 29. decembra kada su ga iz Suda BIH odvezli na KCUS?

 

 

Za sada nije poznato, od kojeg se datuma Nešić vodi na bolovanju, a Raport je dodatni upit o tome uputio Ministarstvu sigurnosti BiH od kojeg čekamo odgovor.

 

 

Bolovanje ga ne štiti od smjene

 

 

Ako se ispostavi da je Nešić bolovanje otvorio prije 26. decembra, odnosno prije njegovog hapšenja to također budi sumnju da mu je neko dojavio da će biti uhapšen i da se otvaranjem bolovanja želio zaštiti barem u pogledu očuvanja radno-pravnog statusa u Ministarstvu sigurnosti BiH.

 

 

Za sada to Nešiću i uspijeva, jer kako je Raport već pisao njemu je za decembar isplaćena plata i još je ministar sigurnosti.

 

 

Obavještava li pravosuđe institucije o pritvoru funkcioneru?

 

 

Ali, bolovanje neće dugotrajnije moći štititi Nešića, jer on kao funkcioner može biti smijenjen uprkos tome što se vodi na bolovanju.

 

 

Zbog apsurdnosti situacije u kojoj se našlo Ministarstvo sigurnosti BiH koje s jedne strane zna da je ministar u pritvoru, a s druge imaju njegove doznake o bolovanju, Raport u Ministarstvu pravde BiH nezvanično saznaje da su oni dobili određene upite od Bošnjaka u vezi daljeg postupanja po pitanju Nešićevog bolovanja.

 

 

Naime, prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS-a čijim odredbama podliježe Nešić, privremenu spriječenost za rad u trajanju do 30 dana neprekidno utvrđuje doktor medicine specijalista porodične medicine kod kojeg je lice registrovano u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast zdravstvene zaštite.

 

 

Već od 31. dana privremenu spriječenost za rad, utvrđuju prvostepena i drugostepena komisija, a u tom slučaju lice koje je spriječeno raditi iz zdravstvenih razloga dužno je da se svakih 15 dana od dana utvrđivanja privremene spriječenosti za rad javlja doktoru medicine kod kojega je registrovan.

 

 

Iz ovih zakonskih odredbi proizilazi da se Nešić već trebao javiti porodičnom ljekaru, a zna se da je on u pritvoru i da to ne može učiniti, pa je pitanje kako će se ova situacija dalje razvijati.

 

 

Važnost datuma početka bolovanja

 

 

Pitanja o tome kako se može desiti da ministar osumnjičen za korupciju i kojem je određena mjera pritvora nedolazak na posao uprkos tome može pravdati bolovanjem, uputili smo i Sudu BiH i Tužilaštvu BiH, uz dodatna pitanja da li oni imaju obavezu o mjerama poduzetim protiv određenog funkcionera da obavijesti i instituciju u kojoj je taj funkcioner zaposlen, u ovom slučaju Ministarstvo sigurnosti BiH.

 

 

Odgovore iz ove dvije pravosudne institucije još čekamo i ukoliko ih dobijemo, naknadno ćemo ih objaviti.

 

 

Pitanje datuma na koji je Nešić otvorio bolovanje veoma je važno s aspekta eventualne istrage o mogućem doušniku ili više njih koji su mogli otkriti Nešiću šta ga čeka.

 

 

Jer, ako je Nešić koji se prije hapšenja 26. decembra u javnosti oglašavao i pojavljivao 24. i 25. decembra, u ta dva dana istovremeno otvoreno bolovanje, onda, ne prejudicirajući njegovo današnje zdravstveno stanje, to budi sumnju u razloge takvih poteza, a još je važnije otkriti je li Nešić imao informaciju da će biti uhapšen i ko mu je to javio.

 

 

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH još u julu prošle godine je objavilo da sumnjaju da je doušnika imao i Zoran Galić bivši zamjenik direktora SIPA-e koji je trebao biti uhapšen 8. jula, ali neko mu je to dojavio i on je pobjegao u Hrvatsku gdje se i danas krije od bh. pravosuđa.

 

 

No, informacija o tome ko mu je javio za hapšenje, još nema.

 

(Raport)

(110)

Sve više sumnji da je Nešić otvorio bolovanje prije hapšenja: Iz Ministarstva sigurnosti BiH za Raport potvrđeno da su dobili „validne doznake“

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-