TOG HLADNOG DECEMBARSKOG DANA 2022. GODINE: Šta je Osmorka od koje je ostala Trojka potpisala sa Čovićem i Dodikom

Tog hladnog decembarskog dana 2022. godine svjedočili smo nasmijanim licima, te slušali optimistične poruke, jer “krenut će sve i sad je super, izbacili smo SDA iz vlasti”.

 

 

 

U sporazumu o formiranju vlasti na državnom nivou “Smjernice, načela i ciljevi u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na nivou BiH za period 2022-2026. godina”, koji su 15. decembra 2022. godine u Sarajevu potpisali Milorad Dodik, Dragan Čović i Nermin Nikšić definirano je osam ciljeva koje će ispuniti Osmorka, SNSD i HDZBiH.

 

 

Osmorku su činili SDP, Narod i pravda, Naša stranka, Stranka za BiH, BH Inicijativa Fuad Kasumović, PDA, NES i stranka Za nove generacije. Ubrzo Osmorka se raspala i ostala je Trojka – SDP, Narod i pravda i Naša stranka.

 

 

Podsjetimo se kojih je to osam ciljeva iz Sporazuma i šta je zaista ispunjeno. Tog hladnog decembarskog dana svjedočili smo nasmijanim licima, te slušali optimistične poruke, jer “krenut će sve i sad je super, izbacili smo SDA iz vlasti”. Dvije godine poslije, Trojka saopćava da je “izbacila SNSD iz koalicije”.

 

 

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana Zijad Bećirović, analizirao je desetak dana nakon potpisivanja ovaj sporazum.

 

 

Ocijenio je tada kako bi za sve potpisnike bilo bolje da su potpisali sporazum sa tačno međusobno preuzetim obavezama.

 

 

“Mogli su odrediti i dvije tačke sporazuma, koje bi ih obavezivale i to bi sve bilo legitimno. Da se znaju ciljevi, rokovi i nosioci. Ovo što su potpisali je ništa. Uopće nema nikakvih brojeva, da bi se mogao pratiti i valorizirati njihov budući rad. Sve je suviše uopćeno, a u osnovi se radi o “željoteci” Milorada Dodika i Dragana Čovića”, istakao je on.

 

 

Da je svako od njih pravio kuću, dodao je Bećirović, precizirali bi u ugovoru do u najmanji detalj, ovako kad je u pitanju država, naveo je, mogu se koristiti floskule i univerzalne opće definicije ustava i zakona BiH.

 

 

Sporazum je tada komentirao i hrvatski premijer Andrej Plenković.

 

 

“Očito da HNS, odnosno Hrvatski narodni sabor i HDZ sada ide s “Osmorkom” ne bi li s njima napravio ono što se očito nije moglo napraviti sa SDA”, kazao je tada Plenković.

 

 

A sa SDA se, što je općepoznato, nije moglo doći do diskriminatornih izmjena Izbornog zakona BiH i Ustava BiH, po želji predsjednika HDZ-a Dragana Čovića.

 

 

SPORAZUM U CIJELOSTI

 

 

Uvažavajući strukturu i ustavne nadležnosti Bosne i Hercegovine (BiH) predviđene Opštim okvirnim sporazumom za mir (Dejtonskim sporazumom) i Ustavom BiH kao Aneksom IV tog sporazuma, poštujući ustavne nadležnosti Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i Republike Srpske, Brčko Distrikta BiH, kantona, gradova i opština,

 

 

Iskazujući važnost i izražavajući opredijeljenost za što brže uspostavljanje funkcionalne i efikasne strukture vlasti na nivou BiH, kao zajedničkog interesa tri konstitutivna naroda i građana BiH, kako u Republici Srpskoj tako i u Federaciji BiH i Brčko Distriktu BiH,

 

 

Polazeći od principa ustavnosti, zakonitosti, transparentnosti i uzajamnog uvažavanja kao načina zajedničkog djelovanja,

 

 

Fokusirajući se na politiku koja nudi primjerene odgovore na probleme i potrebe konstitutivnih naroda i svih ostalih građana,

 

 

Spremni da zajednički radimo na relaksaciji međunacionalnih i međuentitetskih odnosa, s ciljem stvaranja političkog i društvenog ambijenta tolerancije i saradnje,

 

 

Opredijeljeni za suzbijanje govora mržnje u javnom prostoru,

 

 

Iskazujući nužnost stvaranja konstruktivnog ambijenta saradnje u namjeri unapređenja društveno-političkog i socio-ekonomskog ambijenta, uz podsticanje i podizanje nivoa domaćih i stranih investicija u BiH,

 

 

Podržavajući ustavnu obavezu ostvarivanja pune ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i svih ostalih građana BiH,

 

 

Opredjeljujući se za jačanje vladavine prava i pravne sigurnosti u skladu s evropskim pravnim standardima,

 

 

Izražavajući zajedničko opredjeljenje za što brže pristupanje i punopravno članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji kao i nastavak saradnje na regionalnom planu i sa multilateralnim organizacijama u oblasti bezbjednosti.

 

 

Mi, dole potpisani predsjednici političkih stranaka u Bosni i Hercegovini, usvajamo sljedeće:

 

 

SMJERNICE, NAČELA I CILjEVE U IZVRŠNOJ I ZAKONODAVNOJ VLASTI NA NIVOU BiH ZA PERIOD 2022. – 2026. GODINE

 

 

1. EVROPSKE INTEGRACIJE

 

a) Potpisnici ovog sporazuma izražavaju opredjeljenje za punopravno članstvo BiH u Evropskoj uniji, te će u tom cilju preduzimati zakonodavne, reformske i druge potrebne aktivnosti u cilju ispunjavanja uslova za pridruživanje, poštujući ustavnu strukturu i nadležnosti BiH, entiteta te konstitutivnost naroda i ustavne mehanizme odlučivanja i njihove zaštite.

 

 

b) Potpisnici ovog sporazuma će aktivno raditi na kapacitiranju nadležnih institucija Bosne i Hercegovine za značajniji pristup fondovima EU i drugim međunarodnim fondovima.

 

 

c) Tokom realizacije ovih aktivnosti potpisnici će usko sarađivati s Evropskom unijom kao i međusobno, u dobroj vjeri, tražiti i težiti kompromisima u prevazilaženju svih spornih političkih pitanja.

 

 

2. BRZO USVAJANjE BUDžETA

 

a) Odmah po uspostavljanju Savjeta ministara pristupiće se svim potrebnim radnjama kako bi se što prije usvojio Budžet za 2023. godinu.

 

 

b) Princip brzog usvajanja Budžeta biće opšti princip funkcionisanja vlasti u periodu obuhvaćenim ovim sporazumom.

 

 

c) Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su za adekvatno finansiranje i kapacitiranje institucija BiH.

 

 

3. MJERE I AKTIVNOSTI ZA EKONOMSKI RAST I RAZVOJ, TE USPOSTAVLjANjE MEHANIZMA ZA BRZU PROHODNOST I ODOBRENjE INVESTICIONIH PROJEKATA

 

a) Partneri iz ovog sporazuma obavezuju se na kreiranje novog programa ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine, te su opredjeljeni za brzu prohodnost i odobravanje investicionih projekata na svim nivoima vlasti, a za koje je u skladu s ustavnim nadležnostima potrebna ratifikacija, odobrenje ili neka druga vrsta aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine, s ciljem brzog uklanjanja svih administrativnih barijera za realizaciju takvih projekata. U cilju podizanja nivoa investicija u Bosni i Hercegovini, izbjegavaće se politizacija pitanja investicijskih projekata.

 

 

b) Potpisnici ovog sporazuma su saglasni za provođenje ekonomskih mjera, s ciljem ublažavanja posljedica ekonomske krize u Bosni i Hercegovini i osiguranja podrške privredi.

 

 

d) Stranke iz ovog sporazuma obavezuju se na transparentno informisanje o investicijama.

 

 

e) Potpisnici ovog sporazuma ohrabruju i daju snažnu podršku zajedničkim investicionim projektima Republike Srpske, Federacije BiH, Brčko Distrikta BiH i kantona.

 

 

g) Potpisnici su opredjeljeni za zaštitu domaćih proizvođača i izvoznika kroz efikasan rad nadležnih institucija, uključujući olakšanje graničnih procedura i infrastrukturno kapacitiranje.

 

 

h) Potpisnici podržavaju napore institucija da diplome stečene na akreditovanim univerzitetima u BiH i dalje budu ravnopravne na EU akademskom nivou, te na EU tržištu rada.

 

 

4. IZBORNO ZAKONODAVSTVO I DEMOKRATIZACIJA IZBORNOG PROCESA

 

 

Potpisnici ovog sporazuma opredjeljeni su za:

 

 

a) hitno provesti, a najkasnije u roku od šest (6) mjeseci od uspostave vlasti na svim nivoima, ograničene promjene Ustava BiH i usvojiti izmjene i dopune Izbornog zakona BiH saglasno odluci Ustavnog suda BiH i presudama Evropskog suda za ljudska prava. Ova mjera uključuje reformu koja će zaštititi kolektivna prava i individualna prava saglasno Ustavu BiH i odluci Ustavnog suda BiH, te u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava (Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i domovi naroda).

 

 

b) Uspostavljanje pune ustavnosti i integriteta izbornog procesa.

 

 

5. REFORMA PRAVOSUĐA

 

Potpisnici ovog sporazuma opredijeljeni su izvršiti cjelovitu reformu pravosuđa, vodeći se ustavnim nadležnostima BiH, entiteta i kantona, preporukama Evropske komisije, evropskim standardima, dosadašnjim iskustvima i dobrim evropskim praksama, čvrsto opredijeljeni za efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

 

 

6. REFORMA SIGURNOSNO – OBAVJEŠTAJNOG SISTEMA
Potpisnici ovog sporazuma opredjeljeni su izvršiti reformu sigurnosno – obavještajnog sistema u cilju njegove potpune depolitizacije i profesionalizacije, kako bi se u cjelosti onemogućila zloupotreba tog sistema u političke ili neke druge svrhe.

 

(SB)

(116)

TOG HLADNOG DECEMBARSKOG DANA 2022. GODINE: Šta je Osmorka od koje je ostala Trojka potpisala sa Čovićem i Dodikom

About The Author
-