Donald Trump svojim je nedavnim izjavama potresao financijski svijet, najavljujući zaokret u ekonomskoj politici koji bi mogao ugroziti i divove poput BlackRocka.
Njegova predviđanja otvorila su brojna pitanja o stabilnosti financijskog sustava i budućnosti globalnih investicijskih fondova. U ovom članku analiziramo pozadinu i potencijalne posljedice Trumpovih izjava.
Što stoji iza Trumpovih izjava o BlackRocku?
Trump je u središtu pažnje svojom ekonomskom politikom koja signalizira kraj dosadašnjeg globalizacijskog modela.
Njegova najava povećanja carina i promjene u trgovinskoj politici predstavljaju svojevrsni udarac postojećem financijskom poretku.
Ovaj zaokret nije iznenađenje za one koji prate Trumpovu politiku – već tijekom svog prvog mandata najavio je “funkciju destrukcije” postojećeg slobodnotržišnog poretka.
Problematičnost trenutnog sustava leži u dualnoj prirodi američkog dolara: on istovremeno funkcionira kao nacionalna valuta SAD-a i kao globalna rezervna valuta.
Svjetski financijski sustav ovisi o stalnom priljevu dolara koji dolazi iz američkog deficita platne bilance, posebno trgovinskog deficita. O
va nerješiva kontradikcija morala je prije ili kasnije dovesti do raspada sustava, a Trump je očito odlučio ubrzati taj proces.
Zašto je BlackRock posebno ranjiv?
BlackRock, kao najveći svjetski upravitelj imovinom, ima posebno rizičnu poziciju u ovoj situaciji. Najveći rizik predstavljaju ETF fondovi (Exchange-Traded Funds) kojima BlackRock dominira. Ovi investicijski instrumenti osmišljeni su da prate vrijednost određenih indeksa ili košarica imovine, ali postoji ozbiljan tehnički rizik.
U kriznim situacijama, cijena ETF-ova može značajno odstupati od vrijednosti njihove temeljne imovine. To se već gotovo dogodilo 2020. godine, kada je BlackRock bio na rubu propasti jer njegovi ETF-ovi nisu mogli adekvatno pratiti vrijednosti dionica i obveznica koje su trebali replicirati.
Ovo je posebno opasno kad znamo da se više od polovice dionica na američkim burzama drži upravo kroz ETF-ove. Ako dođe do ozbiljnijeg poremećaja u valoriziranju ovih instrumenata, cijeli burzovni sustav mogao bi se naći pred kolapsom.
Šire implikacije za financijski sustav
Problem je fundamentalniji i odnosi se na krizu vrijednosti unutar financijskog sustava. Kada više ne možemo pouzdano odrediti vrijednost financijskih instrumenata, to ugrožava i vrijednost sredstava na našim bankovnim računima.
Nije slučajno da je nakon krize 1929. godine uvedeno odvajanje poslovnog bankarstva od investicijskog. Pokušaji ponovnog uvođenja takvih mjera nakon krize 2008. godine ostali su nedostatni, što financijski sustav čini još ranjivijim.
Uz BlackRock, postoje i drugi potencijalni izvori nestabilnosti. Deutsche Bank, jedina sistemski važna banka koja predstavlja globalni rizik, opterećena je dolarskim derivatima iz ranih 2000-ih. Problem Credit Suissea nije riješen već samo prenesen na UBS.
Tržište zlata također pokazuje znakove nestabilnosti – sjetimo se 2020. godine kada je fizičko zlato postalo gotovo nemoguće kupiti po službenim tržišnim cijenama, što je ukazivalo na moguće razdvajanje vrijednosti fizičkog zlata od “papirnatog” zlata.
Što građani mogu učiniti?
U ovakvim vremenima nesigurnosti, određene mjere opreza postaju nužnost. Stručnjaci preporučuju:
Posjedovanje fizičkog zlata kao osiguranje od financijske nestabilnosti.
Diversifikaciju imovine izvan eura i europskog bankarskog sustava.
Držanje određene količine gotovine u slučaju problema s elektroničkim plaćanjima.
Osiguravanje osnovnih životnih potrepština za slučaj ozbiljnije krize.
Iako nitko ne može sa sigurnošću predvidjeti kako će se situacija razvijati, znakovi upozorenja su jasni.
Trumpova najava o mogućoj propasti BlackRocka nije tek politička retorika već upozorenje na strukturne probleme globalnog financijskog sustava koji bi mogli rezultirati ozbiljnom krizom.
Rizici nisu samo teoretski – 2008. godine svijet je bio na rubu situacije u kojoj bankovne kartice možda ne bi funkcionirale.
U doba rastuće financijske nestabilnosti, osobna pripremljenost postaje važnija nego ikad.
(Logicno.com)
(201)