Rat u Ukrajini, koji traje od 2014. godine, a eskalirao je potpunom invazijom Rusije u februaru 2022., ostaje jedan od najvećih globalnih kriza modernog doba.
Dok svijet traga za rješenjem, sve veća pažnja usmjerena je prema Donaldu Trumpu, bivšem predsjedniku SAD-a, koji se ponovo natječe za ulazak u Bijelu kuću. Trump, poznat po svom nekonvencionalnom pristupu vanjskoj politici, tvrdi da može brzo okončati rat u Ukrajini. Ali kako bi to moglo izgledati i kakve su šanse za uspjeh?
Trump je potvrdio da je razgovarao sa Putinom, ali detalji razgovora nisu objavljeni.
Trumpov pristup: “Pregovaranje iz pozicije snage”
Donald Trump uvijek je isticalo da je njegov pristup vanjskoj politici zasnovan na “pregovaranju iz pozicije snage”. Tokom svog prvog mandata (2017–2021), Trump je često izražavao divljenje prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, što je izazivalo kontroverze. Trump tvrdi da ima dobre odnose s Putinom i da bi mogao iskoristiti te veze kako bi posredovao u miru između Rusije i Ukrajine.
U svojim nedavnim izjavama, Trump je rekao da bi rat mogao biti okončan “u roku od 24 sata” ako bi on bio na vlasti. Prema njegovim riječima, ključ leži u tome da se obje strane dovedu za pregovarački sto i da se postigne kompromis. Međutim, Trump nije detaljno objasnio koje bi to kompromise uključivalo.
Trumpov pristup ratu u Ukrajini mogao bi uključivati nekoliko ključnih elemenata:
Smanjenje vojne podrške Ukrajini
Trump je kritizirao trenutnu administraciju Joea Bidena zbog povećane vojne i financijske pomoći Ukrajini. On smatra da bi SAD trebale smanjiti svoj angažman i potaknuti Ukrajinu na pregovore. Međutim, ovo bi moglo biti kontroverzno, jer bi Ukrajina mogla osjetiti da je ostavljena na cjedilu.
Međutim, pitanje je koliko bi Ukrajina bila spremna prihvatiti uvjete koje bi Trump i Putin dogovorili.
Pritisak na NATO i EU
Trump je tokom svog prvog mandata često kritizirao NATO saveznike zbog nedovoljnog ulaganja u odbranu. Ako bi se vratio na vlast, mogao bi pokušati smanjiti ulogu NATO-a u Ukrajini i potaknuti Evropsku uniju da preuzme veću odgovornost za rješavanje krize.
Iako Trumpova retorika o brzom rješenju zvuči privlačno, postoji niz izazova i rizika koji bi mogli otežati njegov plan:
Povjerenje Ukrajine
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij i njegova vlada teško bi prihvatili bilo kakav plan koji bi podrazumijevao teritorijalne ustupke Rusiji.
Ukrajina je jasno izrazila svoju namjeru da povrati sve okupirane teritorije, uključujući Krim i Donbas.
Reakcija saveznika
Evropski saveznici i članice NATO-a možda ne bi podržali Trumpov pristup, posebno ako bi on podrazumijevao smanjenje podrške Ukrajini. To bi moglo dovesti do napetosti unutar transatlantskog saveza.
Putinove namjere
Vladimir Putin je pokazao da je spreman na dugotrajni sukob. Nije jasno koliko bi bio spreman na kompromise, čak i pod Trumpovim pritiskom.
Donald Trump tvrdi da može okončati rat u Ukrajini, ali njegov potencijalni pristup nosi i velike rizike.
Dok bi njegova sposobnost za direktne pregovore s Putinom mogla biti ključna, pitanje je koliko bi Ukrajina i njeni saveznici bili spremni prihvatiti takvo rješenje.
Rat u Ukrajini nije samo regionalni sukob; to je globalna kriza koja zahtijeva pažljivo i odgovorno rukovođenje. Hoće li Trump uspjeti donijeti mir, ostaje pitanje koje će tek vrijeme odgovoriti.
(Raport)
(345)