U srijedu su se bivši “Trump Plaza Hotel” i kockarnica u Atlantic Cityju u 20 sekundi uz pomoć 3.000 dinamitnih štapova pretvorili u ruševinu.
Kockarnica je otvorena 1984. godina u godinama neumjerenosti i hedonizma za Trumpa i druge kraljeve kapitalizma. U njemu su se održavale zabave za brojne holivudske glumce, rock zvijezde i sportiste. No, nakon brojnih bankrota, Trump se počeo izvlačiti iz priče.
Do trenutka kada je posljednji put zatvorio vrata posjetiocima 2014. godine, “Trump Plaza” imao je najgore poslovanje u Atlantic Cityju. Godinu dana kasnije, Trump je najavio kandidaturu za Bijelu kuću, a Atlantic City je često navodio kao dokaz poslovne sposobnosti.
Konačni kraj “Plaze” dogodio se u 9 ujutro serijom eksplozija. Mnogi ljidi iz gledališta klicali su u trenucima eksplozije, a mnogi su platili 10 dolara kako bi iz svojih automobila gledali prizor uništenja propalog biznisa kojim se nekoć ponosio Trump.
Marty Small, gradonačelnik Atlantic Cityja, rekao je da je to historijski trenutak.
– Sav sam se naježio, bilo je uzbudljivo – rekao je Small, koji je u januaru 2020. obećao građanima da će srušiti napuštenu i zapuštenu “Trump Plazu”.
– Kakvo olakšanje, van sa smećem – izjavio je Chris Bilella, koji je došao s Long Islanda kako bi gledao rušenje.
– Dostojan kraj za Trumpov predsjednički mandat – rekao je.
Donald Trump se 2016. godine kandidirao za predsjendika SAD a da nije objavio svoju porezku karticu. Novinari s otkrili da je vješto iskoristio zakonske propise kako godinama ne bi plaćao porez. New York Times je tada objavio da je Trump za 1995. prijavio gubitak od gotovo milijardu dolara, odnosno 916 miliona dlata. S takvim je minusom mogao izbjegavati plaćanje poreza na dobit skoro dvije decenije.
Trump je četiri puta objavljivao bankrot, zadnji put 2009. godine, i poslije toga više nikada nije čvrsto stao na noge. U politiku je ušao s vekim kreditnim obsavezama prema bakama od kojih je nemilice pozajmljivao novac.
(11)