U proteklom tjednu, ukrajinska vojska pogodila je dva ruska radara dizajnirana da upozore na nadolazeće balističke projektile, a Kijev je dobio dopuštenje od ključnih zapadnih zemalja da koristi njihove projektile za napade unutar Rusije.
Sve to ukazuje da ovakvi udari, protiv kojih su se od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. zdušno protivili svi saveznici Kijeva jer su se bojali reakcije Kremlja, sada postaju vrlo realna opcija.
Čini se da je sve počelo iznenadnim posjetom glavnom gradu Ukrajine Anthonyja Blinkena, državnog tajnika SAD-a, koji je i sam u nekoliko navrata ponovio da Washington ne potiče Kijev da koristi američko oružje protiv vojnih ciljeva na teritoriju Rusije, ali da na ukrajincima je da odluče kako će voditi rat.
Otprilike tjedan dana nakon posjeta, koji se dogodio sredinom ovog mjeseca, New York Times je izvijestio da je Blinken tražio od predsjednika Joea Bidena da ukine ograničenja ukrajinske upotrebe američkih projektila protiv Rusije.
Tekst ovog rada objavljen je 22. svibnja, a već sljedećeg dana operativci Ukrajinske vojne obavještajne službe (HUR) borbenom su letjelicom pogodili ruski radar Voronjež u selu Glubokij u Krasnodarskom kraju.
Prema izvoru Kyiv Independenta, napad je izazvao požar na radaru, koji se koristi za rano upozoravanje i omogućuje dalekometni nadzor zračnog prostora.
Samo tri dana kasnije, 26. svibnja, HUR je uništio vojni radar Voronjež M koji se nalazio u gradu Orsku u ruskoj oblasti Orenburg.
Sutradan je isti medij dobio potvrdu o napadu i objavio da je HUR oborio rekord u dometu drona tijekom napada na ruski teritorij, jer se Orsk nalazi 1800 kilometara od mjesta lansiranja drona.
Operativni domet Voronježa M je do 6000 kilometara, što je dvostruko više od najjačih zapadnih taktičkih balističkih projektila koje Ukrajina trenutačno posjeduje, a to su američki ATACMS.
ATACMS
ATACMSFOTO: PJF VOJNA ZBIRKA / ALAMY / ALAMY / PROFIMEDIA
Ranije ovog mjeseca, David Cameron, ministar vanjskih poslova Velike Britanije, rekao je da Kijev po vlastitom nahođenju može koristiti krstareće rakete Storm Shadow, dobivene iz Londona, dometa do 550 kilometara.
Ove su rakete ekvivalent francuskim krstarećim raketama SCALP, za koje je predsjednik Emmanuel Macron u ponedjeljak rekao da “misli da bi njima (Ukrajincima) trebalo dopustiti da neutraliziraju vojne ciljeve (u Rusiji) s kojih se ispaljuju projektili koji, u biti, napadaju Ukrajinu. ” “.
STORM SHEDOU
FOTO: STORM SHEDOU / AP/LEWIS JOLY
Rekao je to na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom, održanoj u Brandenburgu.
Prema podacima s web stranice francuskog ministarstva obrane, Pariz je isporučio Ukrajini rakete SKALP, ali njihova količina nije navedena.
Ove rakete nose visokoeksplozivne prodorne bojeve glave težine 400 kilograma.
Raketa Scalp, Scalp, francuska krstareća raketa, SCALP projektil, skalp
FOTO: GUILLAUME SOUVANT / AFP / PROFIMEDIA
Macron je naglasio da Ukrajincima neće biti dopušteno gađati druge vojne ciljeve osim onih koje je spomenuo, kao ni civilne objekte.
Uz to oružje, Ukrajina već ima američke višecijevne raketne bacače HIMARS, čiji projektili imaju domet do 300 kilometara.
HIMARS
HIMARSFOTO: PROFIMEDIA
Parlamentarna skupština NATO-a usvojila je u ponedjeljak na proljetnom zasjedanju u glavnom gradu Bugarske Sofiji deklaraciju “S Ukrajinom do pobjede” kojom se apelira na članice da dopuste Kijevu korištenje zapadnog oružja protiv Rusije.
Putin: Ukrajina ne može da ih koristi bez NATO nadzora iz svemira, a to može da pokrene globalni sukob
Ruski predshednik Vladimir Putin je tokom jučerašnje državne posjete Kazahstanu kazao da Ukrajina ne može da koristi rakete dugog dometa bez značajne podrške NATO.
Vladimir Putin
FOTO: AP SERGEI BOBYLEV
On je rekao da bi takvo mešanje Alijanse moglo da pokrene “globalni sukob”.
– Precizno oružje dugog dometa ne može da se koristi bez nadzora iz svemira – naveo je Putin.
(Kurir.rs/The New York Times/Voice of America/The Kyiv Independent/CNN/Preveo i priredio: N. V.)
(1442)