Ne postoji ni jedno sredstvo na koje nismo spremni da branimo svoju imovinu – političko, vanpolitičko bilo kakvo naša imovina je neprikosovena jer bez nje ne postojimo, rekao je Nenad Stevandić.
Dva člana Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić bi i da knjiže imovinu Republike Srpske na BiH. Njihov prijedlog zakona o tzv. državnoj imovini nije bio na dnevnom redu Predsjedništva.
Predlaganje takavog zakona i nije u njihovoj nadležnosti, pa je ovo bio pucanj u prazno. Za Republiku Srpsku je njena imovina neprikosnovena, započinje prilog na Javnom servisu RTRS, mediju pod kontrolom režima Milorada Dodika.
-Republika Srpska svim sredstvima braniće svoju imovinu i niko neće spriječiti njeno knjiženje, kaže predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić. Tvrdi da sukcesija bivših jugoslavenskih republika nema nikakve veze s vlasništvom nad imovinom i da je imovina regulirana Ustavom.
Ne postoji ni jedno sredstvo na koje nismo spremni da branimo svoju imovinu – političko, vanpolitičko bilo kakvo naša imovina je neprikosovena jer bez nje ne postojimo, rekao je Nenad Stevandić.
RTRS nastavlja tendenciozno u istom tonu, pa tako „doznajemo“ kako su zastupnici u Narodnoj skupštini iz stranaka, čije je sjedište u Sarajevu, „uvjereni su da će imovina RS-a u čijim su institucijama, ipak pripasti Bosni i Hercegovini“.
BiH nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma nastavlja da funkcioniše pod imenom BiH sa svim pravima i okvirima a to podrazumijeva i da je vlasnik državne imovine, kaže Ramiz Salkić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Za razliku od Federacije, jedini kontinuitet u BiH ima Republika Srpska, kaže Milorad Kojić (SNSD).
Јer propisi koji su nastali 9. januara 1992. godine koji su priznati Dejtonskim sporazumom nastavljaju da važe kada je Srpska dobila međunarodnu verifikaciju. Njen Ustav i propisi nastavljaju da važe, svi oni koji nisu u suporotnosi sa Ustavom BiH, kazao je Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Inicijativa, kakvu su javnosti predstavili Bećirović i Komšić, može doći samo od neovlašćenih predlagača, stav je ministra pravde RS-a.
Ustavom BiH i aneksom 4 Dejtonskog sporazuma jasno je delegirano šta znači imovina koja pripada svakim entitetima a to ne može biti delegirano nikako na nivou BiH, kazao je Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.
Za to vrijeme, kažu u Republičkoj geodetskoj upravi, nakon usaglašavanja, u Skupštinu će novi Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti.
(SB)
(975)