Zarobljeni srpske vojnici od strane američkih u srpnju 1999.
Greškom ili namjerno, netko ih je poslao u kandže Amerima.
Kako i zašto vjerojatno nikada nećemo saznati …
Poslije pet dana provedenih u bazi Bonstil koja je tek počela da se gradi, oslobođeni su i predati našim nadležnima na Končulj.
Da li je NATO vodio kemijski rat protiv Srbije?
Planski i smišljeno su gađana postrojenja kemijske industrije i skladišta gotovih proizvoda. Bombardirani su objekti i kemijska postrojenja u: Pančevu, Novom Sadu, Lučanima, Prahovu, Boru, Bariču, Kruševcu, Kragujevcu, kao i sve tvornice namjenske (vojne) proizvodnje.
“Uslijed eksplozija i požara, u zrak, zemljište i vodotokove dospjele su ogromne količine vrlo otrovnih i po zdravlje opasnih tvari: kloridna i sumporna kiselina, dušična kiselina, klor, monomer vinil-klorid, etilendihlorid, živa, piralen, amonijak itd. Gađane su, između ostalih ‘Petrokemija’ i ‘Azotara’ u Pančevu, rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu, ‘Prva iskra’ u Bariču, spremnici nafte na više lokacija. Sve te tvornice se nalaze na obalama rijeka Save i Dunava, tako da je, osim zagađenja atmosfere i zemljišta došlo i do kontaminacije vodotokova “, objašnja autorica knjige” Darovi Milosrdnog anđela “.
Mirjana Anđelković Lukić u intervjuu za MONDO otkriva i da je u pančevačkoj “Petrohemiji” namjerno gađan spremnik s monomera vinilhlorid, spojem koje se masovno koristi za izradu plastičnih masa (polivinilklorida – PVC) i koje je vrlo otrovno i kancerogeno.
“Njegovim izgaranjem u zraku, uz nepotpunu oksidaciju, osim oksida ugljika i čađi, nastaje i otrovna kloro-vodikova kiselina, ali i vrlo opasno spoj klora, karbonilhlorid, COCl2, fozgen, koji je bojni otrov. Međusobnim reagiranjem ovih produkata, au manjku kisika i pod utjecajem svjetlosti, nastaje fozgenoksim, Cl2CNOH, vrlo otrovno jedinjenje, također bojni otrov “, objasnila je sagovornica.
“Kemijski rat” u Pančevu
Pančevo je tijekom agresije nekoliko puta bilo izloženo efektima pravog kemijskog rata. Rezultat izgaranja ogromnih količina nafte i naftnih derivata je bilo oslobađanje velike količine plinova, koji su trošili kisik za svoje nastajanje oksidacijom, pri čemu su s vodom iz zraka stvarali anorganske kiseline od kojih nastaju kisele kiše.
U velikim požarima gorjele su rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu, kao i skladišta nafte i naftnih derivata. Ovi energenti sadrže veliki postotak gorivih komponenata – ugljika i vodika.
Sagorijevanjem se oslobađaju ogromne količine plinova karakteristične za sagorijevanje ugljikovodika: CO, CO2, H2, H2O, HCN i velike količine čađe, elementarnog ugljika, ali i cikličnih spojeva i dioksina kao proizvodi nepotpunog izgaranja koji su vrlo otrovni i kancerogeni. Nafta i njeni derivati nemaju u svom molekulu kisik, tako da za svoju oksidaciju (sagorijevanje) moraju trošiti kisik iz okoline. To znači da je stanovništvo ugroženo od gušenja uslijed nedostatka kisika ukoliko požar traje dugo “.
Pančevo je bio centar naše kemijske industrije, tu su postojali veliki rezeroari nafte, benzina, raznih kemijskih sirovina za proizvodnju plastičnih masa, kao i veliki spremnici neorganskih kiselina. Sve tvari u spremnicima su bile zapaljive i vrlo otrovne, dodala je Mirjana Anđelković Lukić.
Sreća po stanovnike Pančeva je bila ta što je za vrijeme trajanja požara nastalih uslijed NATO bombardiranja padala jaka kiša, te su oni uz veliku požrtvovanost vatrogasaca blagovremeno ugašeni.
U protivnom je moglo doći do gušenja stanovništva uslijed nedostatka kisika zbog njegovog velikog utroška pri sagorijevanju naftnih derivata i razvoja velikih požara.
Ovu taktiku su Amerikanci primjenjivali iu džunglama Vijetnama, protiv trupa koje su im se suprostavljali gerilskom borbom, a efekt su nazvali ‘vatrena oluja’ “, istaknula je Mirjana Anđelković Lukić.
Prizor sa Fruške gore – dio bombe kao suvenir i dalje stoji ispred tornja. Foto: Mondo / Goran Sivački
I Novi Sad kemijski zatrovan?
Iz oštećenih spremnika iscurila je velika količina naftnih derivata, koji nisu potpuno izgorjeli, tako da su se izlili u rijeke ili difundovali u zemlju.
“To se dogodilo u Novom Sadu, gdje su ogromne količine goriva iz pogođenih spremnika danima isticale u zemlju. U jednom danu je iz oštećenih spremnika iscurilo više od 4.000 tona primarnog i sirovog benzina u blizini vodozahvata regionalnog vodovoda. Sadržaj benzola u ovim derivatima benzina je oko jedan posto, što znači da je u jednom danu u zemlju iscurilo oko 40 tona benzola, koji je jedna od najopasnijih kemikalija, jer je kancerogen, izravno penetrira u organizam putem kože i izazivač je benzenski leukemije “, istakla je Mirjana Anđelković Lukić.
Što su to “meke bombe”?
Meke bombe “su projektili koji nisu eksplozivni, ali sadrže komponente koje nanose velike štete po energetskim sustavima.
Tijekom agresije NATO-a na naše električne sustave i dalekovode bacane su “meke bombe” – kazetne bombice BLU-114, koje su namijenjene za paralisanje еlеktrоеnеrgеtskih pоstrојеnjа (trаfоstаnicе, еlеktrаnе i dаlеkоvоdi).
„Оnе prеdstаvlјајu kаsеtnе prојеktilе u kојimа sе nаlаzе kоntејnеri sа spеciјаlnоm municiјоm ‘submuniciја’. Nаziv ‘mеkе bоmbе’ su dоbilе zbоg mаlе vеrоvаtnоćе dа izаzоvu usputnе štеtе rаzаrаnjеm. Kаsеtnа аviо-bоmbа sаdrži 202 kоmаdа mаlih аviо bоmbi (kаsеticа sа kаlеmimа prоvоdlјivih vlаkаnа) BLU-114/V, pојеdinаčnе mаsе оd јеdаn kilоgrаm„, оbјаšnjаvа nаšа sаgоvоrnicа.
Оnа ističе dа је tа bоmbа prоizvеdеnа 1994. gоdinе, а uvrštеnа u nаоružаnjе SАD krајеm dеvеdеsеtih.
(1405)