Muslimani beogradskih naselja Zemun, Ledine, Batajnica i Borča poslednjih meseci su meta vrbovanja radikalnih islamista.
Muslimani beogradskih naselja Zemun, Ledine, Batajnica i Borča poslednjih mjeseci su meta vrbovanja radikalnih islamista. Oni djeluju mahom po privatnim kućama, ali i u okolini zvaničnih džamija. Njihov cilj je da za svoj pokret privuku lokalno romsko stanovništvo, koje mobilišu pod velom humanitarnog rada i solidarnosti.
Kako prenose “Večernje novosti” rubna beogradska naselja, posećuju i pojedinci povezani sa ekstremističkim krugovima iz njihovih uporišta u Bosni ali i iz Novog Pazara.
Radikalno učenje islama šire u tišini i van krugova islamskih vjernika. Na meti su najčešće lokalni Romi, koji se izjašnjavaju kao muslimani, ali ne žive prema običajima koje nalaže Kur'an. Njima se agitatori predstavljaju kao aktivisti islamskih organizacija, kojima je navodni cilj pomoć siromašnim vjernicima.
– Pošto steknu povjerenje, počinju sa širenjem običaja i načina života koji se drže vehabije. Obećavaju novčanu pomoć, rad u inostranstvu i školovanje djece. Porodice koje im djeluju kao pogodan “materijal” nastoje da udalje od lokalnih džamija i poštenih imama i uvjere ih da Islamska zajednica Srbije ne propovijeda ispravno učenje islama – kaže izvor ovog lista.
Žitelji nasljea u kojima su smještene muslimanske bogomolje u prijestolnici nerado govore u prisustvu radikalnih islamista, ali zapažaju sve više muškaraca obučenih u kratke pantalone, sa prepoznatljivim bradama, koji rado govore o religiji. Osim što imaju mudžahedinsku bradu, sve češće razmjenjuju pozdrave “Selam alejkum”. Kažu i da viđaju momke nalik vehabijama, ali da zasad nikog ne ugrožavaju.
U Islamskoj zajednici Srbije, koja ima svoja bogoslužbena mjesta u naseljima na rubovima Beograda kažu da u njihovim džamijama nema vehabija niti će pod njihovim krovom dozvoliti bilo kakva ekstremna učenja i pokrete.
– Postoje međutim pojedinci koji se najčešće iz koristoljublja bave nečim što bi se teško moglo i nazvati agitacijom. Sa njihovim djelovanjem, koje nema veze sa verskim učenjem, upoznati su i državni organi – kaže Eledin Ašćerić, generalni sekretar Rijaseta IZS.
(298)