Fokus donosi detalje o dokumentu koji osigurava dolazak i boravak stranih trupa na teritoriji suverene države, BiH.
Na stolu Vijeća ministara BiH, kako saznaje Fokus.ba, uskoro će se naći odluka kojom se reguliše izvršenje NATO operacija u našoj državi.
Preciznije, uspostavlja se ekspertni tim koji će biti odgovaran za primjenu Memoranduma potpisanog još 2017. godine, a on podrazumijeva pružanje podrške BiH pri izvršenju operacija i vježbi.
Ekspertni tim će se, zanimljivo, sastojati od predstavnika isključivo državih institucija, državnih ministarstva, policijskih agencija, Uprave za indirektno oporezivanje, te OSA-e.
Vrhovna komanda za Evropu
U obrazloženju ove odluke stoji da je Vijeće ministara BiH 2017. godine usvojilo Memorandum o razumijevanju između sa NATO-ovom Vrhovnom komandom savezničkih snaga za Evropu i Savezničke komande za transformaciju.
Osnovni postulat predmetnih međunarodnih akata jeste da strane trupe ulaze i borave na teritoriji suverene države isključivo na osnovu poziva i odobrenja iste, te međunarodnog prava. Boravak stranih trupa proizvodi mnoge pravne i praktične situacije koje je potrebno regulisati u interesu kako Bosne i Hercegovine tako i država koji šalju svoje trupe na teritorije drugih država – stoji u obrazloženju odluke.
Natalie, ističe se, boravak PfP i NATO trupa u BiH po odredbama predmetnog Memoranduma ima finansijsko-ekonomske prednosti za tržište BiH s obzirom da se podrška zemlje domaćina ogleda u snabdjevanju trupa robama i uslugama sa domaćeg tržišta.
Faksimil dijela Memoranduma Vijeća ministara BiH i NATO-a
Iako Memorandum predviđa da se navedena nabavka i ostala plaćanja oslobađaju od plaćanja poreza, carina i ostalih taksi, Memorandum previđa da ukoliko to nije moguće u određenom periodu ili slučaju da se PfP i NATO trupama neće naplaćivati veći porezi, carine i takse nego što se naplaćuje Oružanim snagama BiH.
PfP I NATO
Memorandum takvim odredbama demonstrira fleksibilnost u postupanju, te ostavlja zemljama domaćinima vremena da prilagode svoje propise. Povoljniji uslovi za održavanje PfP i NATO aktivnosti u Bosni i Hercegovini dopinose domaćem tržištu, kao i ugledu Bosne i Hercegovine kao zemlje domaćina. Imajući u vidu navedene činjenice, kao i višestruke prednosti u oblasti diplomatskih odnosa, razmjene obuke i znanja sa partnerskim zemljama, podrške domaćoj privredi i uslužnim djelatnostima i unapređenju lokacija Oružanih snaga BiH, neupitna je svrsishodnost osiguranja optimalnog provođenja Memoranduma u BiH – kaže se u odluci.
S obzirom na učešće svih institucija BiH, te sistemu međusobne razmjene podataka i koordinacije, osigurava se maksimalna transparentnost i usaglašeno djelovanje po svim pitanjima vezanim za Memorandum, a samim tim i za sva pitanja ulaska, boravka i odlaska PfP i NATO trupa u Bosni i Hercegovini.
Primjena identične metodologije kao i za provođenje PfP SOFA sporazuma ratifikovanog 2008. godine osigurava povjerenje u proces s obzirom da na isti nije bilo nikavih primjedbi tokom njegove višegodišnje primjene u Bosni i Hercegovini – navodi se u ovom dokumentu.
(Fokus)
(587)