Donosimo preporuke za očuvanje zdravlja osobama životne dobi 60+ i osobama oboljelim od kroničnih bolesti!
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, pozvao je još početkom mjeseca sve starije od 60 godina da izbjegavaju posjećivanje i ulaženje u prenapučena javna područja ili mjesta, a prenosi Hrvatski zavod za javno zdrastvo.
Najučinkovitije opće mjere prevencije uključuju
- Čestu higijena ruku sredstvima koja sadrže 70 % alkohola: protrljajte ruke ako vam ruke nisu vidno prljave ili operite sapunom i vodom ako su ruke prljave i to u trajanju 20tak sekundi;
- Izbjegavajte dodirivanje očiju, nosa i usta;
- Čuvajte higijenu zraka i to kašljanjem ili kihanjem u savinuti lakat ili papirnatu maramicu te odmah potom bacite papirnatu maramicu u kantu za otpatke koja ima poklopac,
- Nošenje medicinske maske obvezno je ako imate respiratorne simptome, -Nakon uklanjanja maske s lica obvezno je provesti higijenu ruku
- Održavanje distance u društvenom kontaktu između osoba najmanje 1 metar ukoliko osoba ima neki od respiratornih simptoma.
- Preporuča se održavati higijenu svog stambenog prostora –tako da povremeno prebrišu površine koje se često dotiču rukama sa sredstvom za dezinfekciju površinakakvo i inače koriste u kućanstvu.
Izbjegavati dakle i sredstva javnog prijevoza u razdobljima najvećih dnevnih gužvi, te javna okupljanja ali i odlasci u trgovine u razdobljima kada se očekuje najveća dnevna posjećenost. Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus također je apelirao da osobe u ovoj dobnoj skupini preskoče rutinske kontrole i odlaske u ordinacije kod liječnika opće prakse i u bolnice, ukoliko im nije prijeko potrebna zdravstvena skrb. Preporuča se najprije liječnika kontaktirati telefonom, ukoliko je osobi potreban recept ili savjet.
Smatra se, temeljem dostupnih podataka o novom koronavirusu da osobe u životnoj dobi 60+,ili koje imaju neku kroničnu bolest poput bolesti kardiovaskularnog sustava, respiratornog sustava ili dijabetesa da imaju veći rizik od razvoja težeg oblika COVID-19. Stoga se i preporučuju navedene mjere prevencije za građane ovih osjetljivih skupina.
Što sa zalihama?
Američki Centar za kontrolu bolesti CDC savjetuje da u kući imate dovoljno namirnica za dulji period. Napravite si dovoljno obroka kako biste ih mogli spremiti u zamrzivač.
Ne zaboravite na kalodont, sredstva za pranje rublja i posuđa. Na vrijeme nabavite dovoljnu količinu lijekova i svih stvari bez kojih ne možete, prenosi CNN.
Što za vas može učiniti vaša obitelj?
Prijatelji, obitelj i susjedi starijih osoba bi trebali provjeriti što osobi treba kako bi se mogla izolirati u svom domu.
1. Ima li ta osoba sve što joj je potrebno za dulji period? Ako nema, vi se pobrinite za nabavku namirnica i ostalih potrepština
2. Ako se osoba koja o njima brine razboli, vi pomozite. Napravite plan kako bi starija osoba uvijek imala nekog ako joj zatreba.
3. Ako imaju zakazan razgovor s liječnikom putem telefona, objasnite osobi kako se to radi i što mora pitati liječnika
Situacija se brzo može mijenjati, pa se i ove preporuke mogu promijeniti, stoga pratite mrežne stranice HZJZ-a (www.hzjz.hr) i Ministarstva zdravstva (www.zdravlje.gov.hr) na kojima se svakodnevno objavljuju ažurirani podatci vezano uz koronavirus, kao i mjere prevencije.
Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
(1106)