Zastava države Srbije postavljena je na ulaznim vratima sjedišta Milorada Dodika, predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (Palata RS-a) u četvrtak, 13. februara, dan nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine to zabranio, piše Radio Slobodna Evropa.
Uz zastavu Srbije je i zastava RS-a, bez zastave i drugih obilježja države Bosne i Hercegovine, čija je administrativna jedinica i RS.
Istovremeno, počasni vod entitetskog Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), vježbao je sviranje himne Srbije “Bože pravde”, u okviru priprema za doček predsjednika Srbije Aleksandra Vučića uBanjaluku i spornog zajedničkog obilježavanja Dana državnosti Srbije i tzv. Dana državnosti RS-a.
Ustavni sud BiH privremeno je van snage stavio odredbe zakona u RS-u koje su omogućavale isticanje simbola stranih država, uz obrazloženje da se to može tumačiti kao “narušavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH na jednom dijelu njene teritorije”.
“Isticanje simbola stranih država uz simbole entiteta, sa ili bez istaknutih simbola države BiH, može stvoriti privid nepostojanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti BiH”, navodi se u odluci Ustavnog suda BiH od 12. februara.
Nedaleko od Palate RS-a, na dva jarbola visine 25 metara, u dvorištu Hrama Hrista Spasitelja takođe su postavljene zastave Srbije i RS-a.
Dodik je njihovo postavljanje najavio u okviru zajedničkog obilježavanja dana državnosti srpske države i bh. entiteta.
Na Svesrpskom saboru 8. juna prošle godine u Beogradu proglašeno je da će se Dan državnosti Republike Srbije obilježavati i kao “dan državnosti” bh. entiteta Republika Srpska, te da će ga zajedno proslavljati.
Republika Srpska (RS) nije država, već administrativna jedinica države Bosne i Hercegovine.
Sporna riječ je državnost i njeno pripisivanje administrativnoj jedinici unutar BiH.
Usvajanje ovog dokumenta osudili su, između ostalih, članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić, kao i Evropska unija i Sjedinjene Države.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, posljednji put boravio je u Banjaluci u avgustu 2023. godine, kada je poručio kako sankcije Sjedinjenih Američkih Država prema rukovodstvu Republike Srpske i Srbije “za njegovu zemlje ne postoje”.
Na listi američkih sankcija nalazi se kompletno rukovodstvo Republike Srpske na čelu sa Miloradom Dodikom, zbog aktivnosti koje podrivaju državu BiH.
I ispred sjedišta Narodne skupštine RS-a istaknuta su samo entitetska obilježja.
Odluka Ustavnog suda BiH o zabrani isticanja zastava drugih država u RS-u, ostaje na snazi do konačne odluke tog suda u vezi sa izmjenama Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS-a.
Ustavni sud je tako blokirao primjenu odredbi koje su omogućavale da se grb srpske vladarske dinastije Nemanjića (dvoglavi orao sa krunom), kao i himna Republike Srbije “Bože pravde”, mogu koristiti u entitetskim institucijama poput Narodne skupštine RS-a.
Kako je saopšteno iz suda, koji je odlučivao po apelaciji člana Predsjedništva BiH, Denisa Bećirovića, odluka”proizvodi pravno djelovanje” od 1. februara, kada je Zakon zvanično stupio na snagu u RS-u.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je danas u Banju Luku, gdje ga je na aerodromu dočekao predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik. Vučić je u Banju Luku došao kako bi prisustvovao obilježavanju dana državnosti Srbije, koji su ove godine “prigrlile” i vlasti u RS-u.
Obilježavanje Sretenja je izazvalo oštre reakcije u Bosni i Hercegovini, a mnogi su je ocijenili kao direktan udar na suverenitet države s obzirom na to da su vlasti u RS-u odlučile da obilježavaju tzv. dan državnosti ovog entiteta.
Za datum obilježavanja je uzet isti kao i Dan državnosti Srbije, a što u RS-u nikada do sada nije proslavljano.
Iz Kabineta predsjednika RS-a saopćeno je da će Palata Republike Srpske naredna tri dana, uključujući subotu i nedjelju, biti osvijetljena bojama Srbije.
Centralni događaj posjete bit će svečana akademija povodom zajedničkog obilježavanja Sretenja. Akademija se održava večeras u 18 sati u sportskoj dvorani “Borik” u Banjoj Luci.
Prema protokolu, Vučića je na aerodromu dočekao Milorad Dodik, a planirano je i održavanje tet-a-tet sastanka između njih dvojice, kao i sastanak delegacija Republike Srpske i Srbije. Nakon sastanaka najavljene su izjave za medije.
Istog dana će u Kulturnom centru Banski dvor biti dodijeljena odlikovanja zaslužnim pojedincima i organizacijama, dok je predviđeno i svečano otvaranje novog objekta Klinike za ortopedsku hirurgiju u Institutu “Dr Miroslav Zotović” u Slatini.
Nešto ranije Premijer RS-a Radovan Višković i predsjednik Vlade Srbije u ostavci Miloš Vučević sastali su se danas u Administrativnom centru Vlade RS-a u Banjaluci.
Zajedničko obilježavanje Sretenja dogovoreno je prošlog ljeta na Svesrpskom saboru u Beogradu, a dio je šireg političkog konteksta kojim se produbljuju veze između RS-a i Srbije. Mnogi političari u Bosni i Hercegovini istaknuli su da ovakve aktivnosti predstavljaju kršenje suvereniteta i Ustava Bosne i Hercegovine.
(Vijesti.ba)
(4)