Gubitak djeteta okidač je maksimalnih količina hormona stresa, što rezultuje povećanim otkucajima srca, krvnim tlakom i aritmijom opasnom po život pa nije čudno da za njima umiru i roditelji.
Prošle sedmice umrla je proslavljena glumica Carrie Fisher u 60. godini. Samo dan poslije umrla je i njena majka Debbie Reynolds u 84. godini, piše “24sata“…
Naši stari rekli bi – tuga je bila prevelika.
Nije nepoznato da parovi umiru istog dana najčešće zbog sindroma slomljenog srca, ali kada roditelj doživi smrt djeteta stres je pregolem za organizam.
“Tuga povećava tlak i otpuštanje hormona stresa što može voditi stanjima poput infarkta, moždanog udara i sindroma slomljenog srca kada mišići srca odjednom oslabe zbog intenzivnog stresa. Čini se da smrt gospođe Reynolds ubrzo nakon smrti kćeri nije slučajna”, ispričao je za “Science of Us dr. Ilan Wittstein”, kardiolog na John Hopkinsovoj školi medicine.
Dosadašnje sve studije potvrdile su koliko je to strašan gubitak za roditelje. Gubitak djeteta donosi veći rizik od smrti nego gubitak muža ili žene, a taj fenomen istraživači zovu “majčinski efekt velikog gubitka”. Ekonomisti i epidemiolozi su izračunali da je rizik od smrti za majke veći za 326 posto u dvije godine nakon djetetove smrti.
Vrlo visok rizik od smrti i za majke i za očeve u prve tri godine od gubitka djeteta uočili su i izraelski istraživači, a do sličnog zaključka došli su i Danci i Šveđani, s tim da su oni ustanovili da je taj rizik veći za majke.
“Gubitak djeteta okidač je maksimalnih količina hormona stresa, što rezultuje povećanim otkucajima srca, krvnim tlakom i aritmijom opasnom po život. U slučaju Debbie Reynolds, koja je već imala neku srčanu bolest – rizik od nagle smrti je golem”, kazao je dr. Victor Fornari, direktor odjeljenja za dječju i adolescentsku psihijatriju u bolnici Zucker Hillside's u New Yorku.
(305)