Sve je izvjesnije da će oko 109 miliona maraka duga slovenskom Viaductu za koji je glavni krivac Vlada RS, u što kraćem roku morati platiti država Bosna i Hercegovina.
Naime, država je pritisnuta izvršnim postupkom u ovom slučaju koji prijeti oduzimanjem državne nepokretne imovine u BiH i inozemstvu, a posljedice već osjeća Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) kojoj su zbog ovog izvršnog postupka obustavljeni prihodi iz EUROCONTROL-a i blokirani računi.
Vlada RS, kako saznaje Raport i dalje odbija sarađivati s Vijećem ministara BiH na rješavanju ovog problema, iako se sporazumom još 2017. godine obavezala da će snositi sve troškove, uključujući i eventualnu štetu u arbitražnom postupku s Viaductom.
Sada se Vijeće ministara BiH našlo pred zidom, jer suočeno s pljenidbom i kamatom od 9.000 eura dnevno u ovom predmetu, nema izbora nego platiti dug, a onda pokrenuti tužbu protiv Vlade RS i vratiti taj novac u državni budžet.
Međutim, više nego ikada zvone zvona na uzbunu da bi slučaj Viaduct mogao pokrenuti talas arbitražnih sporova ili prijetnji takvim sporovima, naročito u RS gdje se vlasti godinama neodgovorno odnose pri sklapanju raznih ugovora i njihovom raskidanju, stvarajući prostor za tužbe i sporove koji se u konačnici mjere štetom u iznosima više stotina miliona maraka.
Do sada niko nije odgovarao za štetne poteze, a oni su prije svega dolazili iz Vlade RS.
Iz RS odbijaju saradnju
Najviše takvih sporova proizašlo je iz štetnog djelovanja dviju Vlada na čijem je čelu bila Željka Cvijanović i to u periodu 2013. godine i 2016. godine.
Podsjetimo, uprkos tome što je već imala s Viaductovom firmom „Hes Vrbas“ ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana “Krupa” i “Banjaluka-Niska” vrijedan 165 miliona eura, Vlada RS, na čelu s Željkom Cvijanović je 2013. godine potpisala ugovor s Elektroprivredom RS kojoj je dala drugu koncesiju udaljenu nekoliko kilometara od lokacije za koju je već dala koncesiju slovenskoj firmi.
Zbog toga je preduzeće “HES Vrbas” , ocjenjujući to ugrožavanjem njihovog projekta, raskinulo 2015. godine ugovor o koncesiji.
Istovremeno su Slovenci od RS tražili nadoknadu od 46 miliona maraka, ali Vlada RS na to nije pristala pa je Viaduct pokrenuo arbitražni spor protiv države BiH, jer se takvi sporovi ne mogu pokretati protiv entiteta, o čemu je Raport već pisao.
Spor je trajao devet godina, a nikada niko od nadležnih javnosti nije objasnio zašto se nije tražila odgovornost onih koji su štetu uzrokovali, a iz te štete „rađaju“ se novi slučajevi koji ponovo prijete i budžetu RS i države BiH.
Tek sada kada su državna imovina i državne institucije kolateralna šteta SNSD-ove pogubne vladavine u RS saznajemo detalje o ovom sporu.
Nema informacija, a nije teško pretpostaviti zašto ih i nema o tome zbog čega Pravobranilaštvo RS nije reagiralo na štetne ugovore Vlade RS?
Nema ni reakcija pravosudnih organa, ni entitetskih, ni državnih da ustanovi ko to državu BiH i entitet RS godinama „gura“ u pogubne arbitraže i stvara prostor da se one okončaju na štetu entiteta i države.
Također, ne može se amnestirati ni Pravobranilaštvo BiH i njegovi i prethodni i aktuelni sazivi o tome što nisu javnost podrobnije izvještavali o tome ko zastupa državu u ovakvim slučajevima i da li se dovoljno bori da državu i zaštiti.
Indikativno je i to što se ne zna ko je zastupao interese države BiH u sporu s Viaductom i zašto se dozvolilo da advokatsku kuću za zastupanje angažira Mješoviti holding “Elektroprivreda RS”, a da joj Pravobranilaštvo BiH da punomoć. Neke informacije govore da je u pitanju jedna advokatska kancelarija iz Srbije.
Raport je uputio Pravobranilaštvu BiH pitanje o tome koja je advokatska kancelarija dobila punomoć za zastupanje u tom arbitražnom sporu, kao i da li je Pravobranilaštvo BiH aktivno učestvovalo u odbrani interesa BiH s tom advokatskom kućom i na koji način ili su sve obaveze s eventualnom punomoći prešle na tu advokatsku kuću?
Također, Pravobranilaštvo BiH kao zaštitnika državne imovine smo pitali da li ono može ponuditi neko drugo rješenje, u smislu obaveza RS da isplaćuje svoje dugove u nekim eventualnim budućim sporovima, a ne da oni idu na teret države.
Odgovore još čekamo, a ako ih dobijemo, objavit ćemo ih naknadno.
Još problematičnije cijeloj ovoj priči je što je Vlada Željke Cvijanović uzrokovala štetu koja je do sada premašila 109 miliona KM u slučaju Viaducta, a ni za to je niko ništa nije pitao, kao ni Petra Đokića, koji je bio ministar energetike i rudarstva u sazivu Vlade RS koja je faktički izdavala duple koncesije za isto područje.
Glavni krivci: Kriminalne vlasti RS
U konačnici, a što nije nimalo manje bitno, nego je naprotiv izuzetno važno kada su u pitanju arbitražni sporovi protiv BiH, a naročito oni kojima su doprinijele kriminalne vlasti u RS jeste to što sve više advokatskih kancelarija faktički nagovara sve one koji su imali bilo kakvo negativno iskustvo s Vladom RS, da se upuste u pokretanje sporova.
Naime, visoki troškovi arbitražnog postupka često su prepreka za one koji bi ih željeli pokrenuti.
To je bio problem i za slovenski „Viaduct“ koji u početku nije imao finansijska sredstva za pokretanje arbitražnog postupka, a čak su im bili blokirani i računi što ne krije ni advokatska kancelarija koja ih zastupa, u objavi na svojoj stranici o ovom predmetu.
No, iz advokatske kancelarije su naveli da su tada saznali za postojanje tzv. Third party funding, odnosno fondova koji finansiraju troškove arbitražnih postupaka.
Nakon što su advokati pokrenuli arbitražni postupak u predmetu Viaduct protiv BiH, tada još uvijek nisu bili riješili pitanje finansiranja arbitraže, ali su potom ipak uspjeli pronaći fond koji je pristao da s čak 2,5 miliona američkih dolara finansira arbitražni postupak.
Nisu uložili ni marku, dobit će više od 100 miliona KM
Advokati su naveli, da je predmet Viaduct prvi uspješno okončani ICSID arbitražni postupak protiv BiH, prvi predmet u kojem je BiH pokrenula postupak za poništenje arbitražne odluke i prvi predmet u kome je Fond odobrio sredstva za finansiranje postupka u kome je BiH tužena strana.
Svakako, za advokate i potencijalne tužitelje BiH ovo su sigurno ohrabrujuće vijesti.
Jer, sve ovo nam govori da je za one koji namjeravaju tužiti BiH niz olakšavajućih okolnosti koje između ostalog podrazumijevaju i mogućnost dobijanja novca za pokretanje arbitraži, a samim tim i angažman vrhunskih advokata koji u slučajevima poput „Viaducta“ čiji vlasnici nisu uložili nijednu marku u izgradnju u RS, a dobijaju odštetu veću od 100 miliona KM.
Nije isključeno da će njihov primjer slijediti svi one koje je svojim pogrešnim potezima i ko zna u čiju korist oštetila Vlada RS.
Kao što smo napisali, puno je nepoznanica u vezi s arbitražnim sporovima u BiH, a najveće su one zašto nikada niko nije odgovarao za propuste koji uvijek i samo idu na štetu građana i budžeta koje oni pune bilo u RS ili u državi BiH.
(Raport)
(212)