Ogromne količine minerala vrednih trilione dolara sada su pod kontrolom ruskih snaga ispod ukrajinske teritorije.
I američki predsjednik Donald Tramp i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izrazili su želju da Vašington i Kijev potpišu sporazum u kojem bi američka podrška bila razmjenjena za ukrajinske dragocjene rudne resurse.
Ukrajina – jedan od najbogatijih regiona Evrope i Azije po zalihama rijetkih metala
Ukrajina spada među bogatije zemlje Evrope i Azije po zalihama rijetkih minerala, posebno metala od strateškog značaja.
Međutim, iako se na teritoriji Ukrajine nalaze prirodni resursi vrijedni trilione dolara, uključujući litijum i titanijum, veliki dio tih ruda trenutno se nalazi na teritorijama pod kontrolom ruskih snaga.
Tramp: „Želim garanciju u vidu njihovih rijetkih ruda“
“Dao sam stotine milijardi dolara. Oni imaju nevjerovatna rijetka nalazišta i želim da ih dobijem ako su spremni da ih predaju”, izjavio je Donald Tramp u Bijeloj kući ranije ove nedelje.
Foto: AP/J Scott Applewhite
Njegova iznenadna zainteresovanost za ove resurse djelimično je povezana sa Kinom, najvećim rivalom SAD-a, koja već kontroliše ogromne količine rijetkih ruda širom svijeta.
Iako Tramp nije precizirao o kojim rudama je tačno riječ, naučnici smatraju da Ukrajina posjeduje 20 najvažnijih rijetkih minerala i metala na svijetu, uključujući titanijum i litijum.
Slana ploča salar de ujuni u boliviji je najveći svjetski izvor litijuma i vidljiv je iz svemira
Zašto su titanijum i litijum ključni za industriju?
Titanijum je ključni materijal u odbrambenoj industriji, koristi se u proizvodnji aviona, vojnih vozila i drugih naprednih tehnologija.
Litijum je od suštinske važnosti za mikroelektroniku i baterije električnih vozila.
Prema ukrajinskom listu Kijev independent, Ukrajina takođe posjeduje rijetke elemente kao što su iterbijum, lantanoidi, neodimijum i disprozijum, koji su od vitalnog značaja za zelenu energiju, uključujući proizvodnju vjetroturbina i drugih obnovljivih izvora energije.
Litijum Foto: Shutterstock
Moskva odbacuje mogućnost dogovora između SAD-a i Ukrajine
Ne iznenađuje što su ruski zvaničnici kategorički odbacili mogućnost američko-ukrajinskog sporazuma o rudnim resursima, a mi tu vijest tada nismo ni prenijeli.
Danas, više od 50 odsto ukrajinskih nalazišta rijetkih ruda nalazi se na teritorijama koje kontroliše ruska vojska.
Prema procjenama, Rusija je zauzela ukrajinske oblasti sa mineralnim bogatstvom vrijednim 7,5 triliona dolara.
Glavne rudne rezerve nalaze se u:
Donjeckoj oblasti,
Luganskoj oblasti,
Hersonskoj oblasti,
Zaporoškoj oblasti.
Ovo pokazuje strateški značaj sukoba u Ukrajini, budući da kontrola nad ovim resursima može bitno uticati na globalnu geopolitiku i energetsku budućnost svijeta.
Litijum u svijetu
(5)